Projekat "Profesionalna orijentacija na prelazu u srednju školu"

Ministarstvo prosvete i nauke i Ministarstvo omladine i sporta u saradnji sa Nemačkim udruženjem za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft fuer Internationale Zusammenarbeit GIZ BOSS) i "Mrežom RC i CSU Srbije", realizuje projekat "Profesionalna orijentacija na prelazu u srednju školu". U organizaciju i realizaciju projektnih aktivnosti uključeni su svi Regionalni centri za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Republici Srbiji u skladu sa svojim kapacitetima.

Cilj projekta je uspostavljanje funkcionalnog i održivog sistema i programa profesionalne orijentacije za učenike na prelazu između osnovne u srednju školu. Predviđeno je da Projektom budu obuhvaćene sve osnovne škole u Republici Srbiji u periodu od 2011. do 2013. godine u skladu sa dogovorenom strukturom i dinamikom realizacije projektnih aktivnosti.

Projektnim aktivnostima je planirana realizacija trodevne obuke za stručne saradnike i jednog nastavnika sa ciljem jačanja kapaciteta škole u oblasti profesionalne orijentacije učenika. Organizacija obuke će se odvijati u saradnji sa Regionalnim centrima za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju.

U prilici ste da prijavite svoju školu za prvu fazu realizacije Projekta, koja podrazumeva da:

• sagledate kapacitete i prepoznate motivaciju i interes za učešće u Projektu;
  • obezbedite da svi organi ustanove budu informisani i daju saglasnost za učešće u Projektu;
  • se prijavite za učešće u Projektu popunjavanjem priložene prijave.

Nakon izbora Vaše škole za učešće u Projektu, potrebno je da škola:

• formira školski tim za profesionalnu orjentaciju od tri člana u sastavu stručni saradnik/ci i nastavnik/ci; obezbedi učešće tima na bazičnoj obuci;
  • implementira program profesionalne orijentacije sa učenicima 7. i 8. razreda kroz slobodne aktivnosti i časove odeljenske zajednice;
  • dokumentuje aktivnosti škole u realizaciji Projekta (izveštaji o realizovanim aktivnostima);
  • doprinose razvoju mreže škola i partnera u projektu profesionalne orijentacije.

Nakon obuke, zainteresovane škole, koje budu ispunile odgovarajuće kriterijume, imaće mogućnost da se dalje razvijaju kao mentorske škole u oblasti profesionalne orjentacije. Pomenuto podrazumeva proširivanje školskog tima, dodatnu obuku Profesionapna orjentacija: osnaživanje mladih kroz samospoznaju koja je odobrena od strane ministra i pripremu za dalje širenje i razvoj programa profesionalne orjentacije u svom okruženju.

Kao podrška školama pri uvođenju i realizaciji projekta, obučeni su voditelji/mentori koji će kontinuirano podržavati i osnaživati školske timove u implementaciji programa.

Za implementaciju Projekta, GIZ BOSS je obezbedio:

• sredstva za obuku tima u školi;
  • priručnike za saradnike/nastavnike za rad sa učenicma i portfolio za učenike 7. i 8. razreda;
  • mentorsku podršku voditelja obuke školama u implementaciji Projekta;
  • opremanje prostora za profesionalnu orjentaciju u skladu sa potrebama projektnih aktivnosti.
Za sve dodatne informacije možete kontaktirati Ministarstvo prosvete i nauke PC: Isidora Korać, 011/36103-351, Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli

GIZ BOSS: Kristina Kantar Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli

Imamo 58 gostiju na mreži
Broj pregleda članka : 236023

Da li je Prva konferencija Mreže RC i CSU Srbije ispunila vaša očekivanja?

Akreditovani seminar Mreže RC i CSU

Rad s velikim idejama - naučnog obrazovanja

RAD S VELIKIM IDEJAMA

Rаd s vеlikim idејаmа nаučnоg оbrаzovаnjа

Еditоr Vin Hаrlеn, 2015 gоdinа, publikаciја Glоbаlnе mrеžе Аkаdеmiја nаukа (IAP)

kоаutоri: Derek Bell, Rosa Devés, Hubert Dyasi, Guillermo Fernández de la Garza, Louise Hayward, Pierre Léna, Robin Millar, Michael Reiss, Patricia Rowell, Wei Yu;

Prеvео nа srpski јеzik: Stеvаn Јоkić

Nаpоmеnа: Теkst niје lеktоrisаn. Svаkа sugеstiја u vеzi prеvоdа i tеrminоlоgiје је dоbrоdоšlа.

Krаtаk prikаz dоkumеntа

Prе pеt gоdinа, 2010, smо publikоvаli Principе i vеlikе idеје nаučnоg оbrаzоvаnjа s cilјеm dа pоkаžеmо dа bi nаučnо оbrаzоvаnjе trеbаlо đаcimа dа оmоgući rаzvој rеlаtivnо mаlоg brоја vеlikih idеја iz nаukе i о nаuci. Nјihоvа primеnа је pоsmаtrаnа krоz nеkе dоgаđаје u оbrаzоvаnju i svаkоdnеvnоm živоtu. Оdgоvоri kоrisnikа iz mnоgih zеmаlја su pоtvrdili dа је izbоr idеја rеlеvаntаn, pа sе čаk i u rеfоrmi nеkih nаciоnаlnih kurikulumimа mаnifеstоvао njihоv uticај...

Preuzmite ceo dokument

Park nauke u Šapcu

Drage kolege, preporučujemo vam da prilikom planiranja ekskurzija i eventualne posete Šapcu i okolini, svakako posetite i Park nauke koji se nalazi u okviru Regionalnog centra Šabac. Više o Parku možete pogledati OVDE.